Tehke ümber vormides, mitte ainetes

- Jan 10, 2020-

Tekstiilitootjad soovivad HK tööstust taaselustada, kasutades uut tehnoloogiat, mis loob kasutuselt kõrvaldatud materjalidest uued rõivad. Shadow Li aruanded.

Ees on järsk tõus, kuid mõned Hongkongis, kes soovivad taastada linna staatuse "kaltsukaubanduses", on valmis konkureerima selliste suurte nimedega nagu Chanel, Dolce & Gabbana, Zara ja H&M.

Hongkong oli suur tekstiilitööstuse keskus, sambatööstus linnas juba 1950ndatel aastatel. Kuid tööstus "läks lõunasse" või õigemini põhja poole - Hiina reformi ja avanemise, odava tööjõu ja kõige sellega.

Nüüd loodab tööstus uue tehnoloogia abil tagasi tulla.

(HK Edition)

(HK Edition.)

Tai Po tööstuskorteris asuv veski on üks innovatsiooni juhte. Kuna Hongkongi esimene ketrusvabrik on kasutuselt kõrvaldatud kangaste ümbertöötlemiseks, on see pisut nagu ajamasin - töödeldes riidest riideid riietest ja kedrates neid tagasi lõngaks, et moodustada uusi rõivaid - ja seda saab teha ka ilma saastatud vett välja laskmata.

Tai Po veski kuulub Novetexile, mille on ehitanud tunnustatud Hongkongi tekstiiliettevõtja Chao Kuang-piu. Ettevõte on üks suurimaid ühe saidi ketrajaid maailmas. Kohapeal asuv kallutussüsteem oli Hongkongi tekstiili- ja rõivainstituudi (HKRITA) vaimusünnitus.

Alates tehase avamisest 2018. aasta septembris on tehas iga päev ringlusse võtnud ja ringlusse võtnud 3 tonni kasutuselt kõrvaldatud rõivaid. Ettevõte soovib laiendada oma võimsust 10 tonnini.

Tai Po asuva tööstushoone kolmandal korrusel asuv ettevõte paistab lootuse märguna inimestele, kes soovivad traditsioonilise tootmise uuendamist maailma kalleimas linnas.

"Kui Hongkongi linnas, kus maal on puudujääk ning tööjõukulud ja kommunaalkulud on kõrge, osutub tehas kasumlikuks, siis saab see ellu jääda kõikjal mujal, olgu siis arenguriigis või arenenud majanduses," ütles HKRITA tegevjuht Edwin Keh.

Toorainetest pole kunagi puudust. Linn viis 2017. aastal prügilatesse prügimägedesse 135 050 tonni tekstiilijäätmeid, mis on 370 tonni päevas, samal ajal kui tekstiiltoodete ringlussevõtu määr jõudis keskkonnakaitseosakonna andmetel uue madalaima tasemeni - 2,2 protsenti.

Ja Hongkongis igal aastal ringlusse võetud tekstiilide kogumahtu vähendati peaaegu 90 protsenti, 31 000 tonnilt 1991. aastal 3000 tonnini 2017. aastal.

Greenpeace'i 2016. aasta uuringust selgus, et Hongkongi elanikud omavad keskmiselt 94 tükki rõivaid. Uuringuga, milles küsitleti 3000 inimest Hongkongi ja Taiwanist, selgus, et Hongkongi inimestel on keskmiselt 20 protsenti rohkem riideid kui Taiwani inimestel.

Traditsioonist murdmine

Ulatusprojekti käivitanud idee sündis 2016. aastal ja käivitati umbes kolme aasta pärast - see on muljetavaldav saavutus, kuna teadus- ja arendustegevus võtab tavaliselt rohkem kui 10 aastat.

Tehases on kuus täistööajaga töötajat, kes haldavad kolme töötlemisliini. Neli vastutab riiete eest nööpide ja tõmblukkude eemaldamise eest, et masinad ei saaks kahjustatud. Ülejäänud töö on täielikult automatiseeritud.

Protsess tagab kõrge ringlussevõtu määra, umbes 90 protsenti. Ja lõnga ringlussevõtu maksumus on 30 protsenti madalam kui uue lõnga tootmine sellistest materjalidest nagu puuvill, siid või vill.

Keh usub, et mandri esimese astme linnades on tekstiilide ringlussevõtu kiireloomulisus suurem, kuna need tekitavad iga päev palju rohkem tekstiilijäätmeid.

Tarbijatega rääkimine

Tarbetu tekstiilijäätmete põhjustatud keskkonnakahjustus on osa ülemaailmsest probleemist ja Kehi-sugused inimesed soovivad leida lahenduse ning muuta ressursid säästlikumaks. Kehi arvates on keskkonnakaitses puudu lüli ja see on tarbija / tarbimise mõju väärtusahelale.

Tarbijate kaasamiseks loodi Tsuen Wanis ringlussevõtu süsteem. Kohalik tekstiiliettevõte Nan Fung Group rajas linna esimese rõivaste tehase. See võtab vastu kohandatud tellimusi klientidelt, kes toovad sisse vananenud riideid, ja neli tundi hiljem ootab neid uhiuus rõivas. Kujundused on lihtsad ja valminud 3D-kudumisprintimise süsteemi abil. Klaasiga kaetud veski võimaldab tarbijatel näha, kuidas võlu toimub.

"Tarbijatega suheldes saab veski aidata tarbijaid keskkonna kaitsmise alal harida, lootuses nende ostuharjumusi muuta," sõnas Keh.

Hongkongi polütehnilise ülikooli tekstiili- ja rõivainstituudi dotsent Li Li oli nõus.

"Kõrge lisandväärtusega toodetel on kindlasti uus suundumus, mis sobib kokku jätkusuutlikkusega. Tänu arenenud tehnoloogiale ja pidevalt parandavale elukvaliteedile hakkavad tarbijad tootma uusi tooteid, mis toetavad moedisaini esteetikat ja täiendavad hiljutist elustandardit ja eluviisi," Ütles Li.

"Kõrge lisandväärtusega ja keskkonnasõbralikud tooted meelitavad turult palju tähelepanu," ütles Li ja lisas, et need edendavad ka tööstuse ümberkujundamist ja ajakohastamist ning suurendavad lõpuks ka konkurentsivõimet.

HKRITA ja Novetexi koostöö on üsna tipus, mis näitab, kuidas Hongkongi hästiarenenud alusuuringud ehk eelnev sektor suubuvad järgnevasse tootmisse. See on unistuste mudel, mida Hong Kong on otsinud, et saada tunnustatud innovatsiooni- ja tehnoloogiakeskuseks. See on ka prioriteet, mis on olnud valitsuse päevakorras tähtsal kohal, eriti nüüd, mil avalikustatakse Guangdongi-Hongkongi-Aomeni Suur-lahe piirkonna arengukava.

2006. aasta aprillis loodi HKRITA. Valitsuse innovatsiooni- ja tehnoloogiakomisjoni rahastatud organisatsiooni eesmärk on elavdada linna tekstiilitööstust. Selle missiooniks oli tekstiilmaterjalide ja kangaste tootmise uute tehnoloogiatega seotud uurimis- ja arendustegevus.

Organisatsioon on jõudnud üsna kaugele. 2018. aastal teenis ta Genfi 46. rahvusvahelisel leiutiste näitusel oma uute tehnoloogiate, sealhulgas AI-põhise tootmise, tellimuste ennustamise algoritmide, pestavate hügieeniliste näomaskide ja tekstiiltoodete ringlussevõtu süsteemi eest rahvusvaheliselt tunnustatud auhindu Genfi 46. rahvusvahelisel leiutiste näitusel.

Rohelised tekstiilmaterjalid on üks HKRITA peamisi teadus- ja arendustegevuse saavutusi, kasvava teadlikkuse ja rahvusvaheliste kaubamärgitootjate tuntava huviga.

See on midagi enamat kui keskkonnakaitse, ütles Keh, lisades, et tema arvates vajab terve majandus majanduse hoidmiseks Hongkongi tööstust - tööstuses on Hongkongist vaid loobutud.

Valitsuse 2016. aasta andmed näitasid 97 700 inimest, kes töötavad linnas töökohtadel, moodustades pisut üle ühe protsendi SKP-st.

Hongkongis on rasketööstusele vähe ruumi - maad pole lihtsalt piisavalt. Kergetööstuse tagasitulek on aga suur.

Keh meenutas, et tekstiilitööstuse parimad päevad olid 1970. aastatel. Ta ütles, et tarneahel on endiselt väga suur osa linna kommuunist ja see on piirkond, kus linn võib nõuda rikkalikku kogemust.

Lahe piirkonna tekkimisega saab Hong Kong suhelda teiste lahe piirkonna linnadega, et keskenduda suurema lisandväärtusega protsessidele, sealhulgas teadus- ja arendustegevusele, kujundamisele ja kaubamärgi loomisele.

"Ma ei suutnud mõelda mujale, välja arvatud Bay Area, mis sobib paremini tekstiilitootmise tehnoloogiliste edusammude, sealhulgas eripärade, näiteks veekindlate spordirõivaste tootmiseks," ütles Keh.

Ole loov ja jätkusuutlik

Hongkongi kaubanduse arengu nõukogu Hongkongi tekstiilitööstust käsitlevas teadusuuringute artiklis, 5. septembril 2018, viidatakse "tehnoloogiale ja innovatsioonile" kui kahele sissesõnale, mis raputavad tekstiilitööstust, eriti tehnilisest küljest. Kogu maailmas otsitakse uuendusi putukaid tõrjuvate rõivaste, häälestatavate mürasummutavate vaipade ja muude toodete jaoks.

Funktsionaalse tekstiili alal põhjalikke uuringuid teinud PolyU professor Li usub, et disaini integreerimine uuendusliku tehnoloogiaga on vahend uute ärivõimaluste loomiseks tekstiilitööstuses ja isegi muudes tööstusharudes.

Traditsioonilisi turge häirivad uued tehnoloogiad ja demograafilised muutused, ütles Li.

Varem olid ettevõtted keskendunud odavate toodete väljatöötamisele taktikalises, ad hoc lähenemisviisis, mis andis vähe kasu innovatsiooni ja loovuse väärtusest. Täna peavad ettevõtted olema tootearenduses strateegilisemad, looma uue, kõrgema väärtustasandi, lisas Li.

Li usub, et reindustrialiseerimise saavutamiseks peavad tooted olema inimkesksed ja jätkusuutlikud.

Turustamisel koos keskkonnakaitsega täiendab ringlussevõtu tehas puuduvat lüli keskkonnakaitses, kaasates kliendid tootmisprotsessi. Protsess tähendab, et vanu lemmikuid saab taaskehastada ja minna uuele elule.

Kui Keh otsustab reinkarneerida kašmiir-kampsuni, mis tal on olnud enam kui 10 aastat, loodab ta, et uue kujunduse uusversioon saab just nagu originaal.

Be creative and sustainable