Kas niiskuse imendumisel ja higistamisel on erinevusi?

- Dec 09, 2019-

Viimastel aastatel on inimesed hakanud nõudma rõivakangaste mugavust, tervist, ohutust ja keskkonnakaitset üha enam. Inimeste vaba aja veetmise võimaluste arvu suurenemisega on suurenenud ka vabaajarõivaste ja spordirõivaste sukeldumise ja üksteisega integreerumise suundumus. Seda tüüpi rõivaste kangad, mida enamus tarbijaid üha enam eelistavad, ei vaja mitte ainult head mugavust, vaid nõuavad ka seda, et kui intensiivne tegevus on higistamine, ei kleepu see nahale ning tekitab külma ja märja tunde.

Seetõttu seatakse kanga kiududele uued nõuded niiskuse imendumise ja higistamise funktsioonile.

On hästi teada, et looduslike kiudude näitena kasutatakse puuvilla. Sellel on hea hügroskoopsus ja seda on mugav kanda. Kuid kui inimene veidi higistab, laienevad puuvillakiud niiskuse imendumise tõttu ning nende õnn väheneb ja kleepub nahale. Kiirus on ka aeglane, mis põhjustab inimkehale külma ja märja tunde. Sünteetilistel kiududel, näiteks polüestril, on madal veeimavus ja halb niiskuse läbilaskvus. Staatilise elektri kuhjumise tõttu on kandmise ajal, eriti tegevuste ajal, kerge takerduda. Kalduv lämbe tunne.

Ühiskonna ja tehnoloogia areng on muutnud tarbijad rõivafunktsioonide suhtes üha nõudlikumaks. Sünteetilised kiud on pikka aega mänginud olulist rolli. Nende hulgas on alustalaks polüester. Alates polüestri industrialiseerimisest pole polüestrit muidugi polüestri modifitseerimise alal kunagi uuritud. , Polüestri veeimavuse ja niiskuse läbilaskvuse parandamine on uurimis- ja arendussuund, mida polüestri tootmine ja eri riikide teaduslikud osakonnad kõige enam puudutavad.

Kodumaises tekstiiliturul on viimastel aastatel järk-järgult suurenenud nõudlus niiskust imavate ja higistavate tekstiilide järele, mis on tööstuses muret tekitanud.